MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ
ANASAYFA ÜNİVERSİTEMİZ AKADEMİK KAMPÜSTE YAŞAM ÖĞRENCİ KÜTÜPHANE TANITIM TÖRENLER MSÜ'YE NASIL GİRİLİR

  Deneme Erişimine Açılan Veri Tabanları


  Muteferriqa Veritabanı

   

  Muteferriqa, Osmanlı Türkçesi gazete, dergi ve kitaplar gibi baskı metinler içerisinde tam metin arama yapmayı mümkün kılan bir veritabanıdır.

  Tarihi belgeler için görüntü işleme ve doğal dil işleme tabanlı teknolojilere dayanarak arama yapılabilmektedir.

  Osmanlı Türkçesi ile basılmış eserler içerisinde tam metin aramayı mümkün kılmaktadır.
   

  Erişim Linki: https://portal.muteferriqa.com/

   


  Military Big Data Deneme Erişimi

   

  Military Big Data veri tabanı 31 Ocak 2023 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

  Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte kullanıcılarına ulaştırır. Harekat, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim ve karar verme süreçlerine katkı sağlar.
   

  Erişim Linki: https://mildata.militarybigdata.com/

   


  HiperKitap Veri Tabanı
   

  HiperKitap veritabanı 31 Kasım 2022 tarihine kadar erişime açılmıştır.

  Portföyünde Türkiye’nin öncü yayınevlerinden Yapı Kredi, Yeditepe, İz, Siyasal Kitabevi, Ekin, Büyük Doğu, Ezgi, KODLAB, Arıkan, Dharma, Hece, Hayat ve Eflatun Yayınları gibi 400’ü aşkın yayıncı yer almaktadır. Edebiyattan sanata, matematikten bilişime 29 kategoride binlerce kitaba dilediğiniz anda, dilediğiniz yerden erişim imkânı sağlar. Hiperkitap, e-kitapların üzerine not alma, önemli görülen yerlerin altını çizme, telif haklarına uygun olarak paylaşabilme ve çıktı alabilme gibi olanaklar sunmaktadır.
   

  Kullanım Kılavuzu: Hiperkitap Kullanım Kılavuzu için tıklayınız.

  Mobil Kullanım Kılavuzu: Mobil Hiperkitap Kullanım Kılavuzu için tıklayınız. 

  https://www.hiperkitap.com/

  İos: https://apps.apple.com/tr/app/hiperkitap/id1441628755?l=tr

  Google play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bookstore.hiperkitap&hl=tr&gl=US

   


  eOsmanlıca Deneme Erişimi
   

  Osmanlı Türkçesini en kolay ve en doğru tekniklerle oyunlaştırma yöntemiyle çevrimiçi öğreten eOsmanlıca online eğitim platformu üniversitemizin erişimine açılmıştır.
  eOsmanlıca toplam 79 dersten oluşan bir eğitim platformudur. Bu platforma özel kurgulanan oyunlaştırılmış (doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz vb.) sistemle e-Osmanlıca, 7'den 70'e ilgili herkese hitap edecek ve öğretecek şekilde tasarlanmıştır.

   

  Erişim Linkihttps://eosmanlica.com/


  Kelime.com Deneme Erişimi
   

  Kamus-i Türki, Redhouse, Vankulu Lügatı, Derleme Sözlüğü, Staingass gibi onlarca sözlük içerisinde arama ve çözümleme imkanı sunan Kelime.com Sözlükler Veritabanı Üniversitemizin erişimine açılmıştır. Kelime.com sayesinde onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam ve etimolojik köken bilgisini, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeleri bulabilir ve detaylı arama yapabilirsiniz.
   

  Erişim Linkihttps://kelime.com/


  Wikilala Deneme Erişimi
   

  Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veritabanı Üniversitemizin erişimine açılmıştır.

  Ceride-i Havadis, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlara ulaşabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapabilirsiniz.

  Toplamda 2 milyon sayfası aşan 67 süreli yayın ve yüzlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.
   

  Erişim Linkihttps://www.wikilala.com/

   


  HukukTürk Deneme Erişimi
   

  HukukTürk veri tabanında her gün güncellenen, birbirine hiperlinklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, Kanun Hükmünde Kararnameler, Tüzükler, Yönetmelikler, Bakanlar Kurulu Kararları, Genelgeler, Tebliğler), Kanun maddeleri, konuları ile ilişkilendirilip özü yazılmış tasnifli İçtihatlar (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları) ve Resmi Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün işlenmektedir.
   

  1928’den günümüze yaklaşik 300.000 kaynakça, başta hukuk olmak üzere uluslararası ilişkiler, iktisat, işletme, siyasi bilimler, ekonomi ve kamu yönetimi gibi temel alanları kapsamaktadır.
   

  KULLANIM KILAVUZU https://www.hukukturk.com/kilavuz.html

  ERİŞİM ADRESİhttps://www.hukukturk.com